Pendik'te Hangi Alanlar Dönüştürülecek?

Pendik'te Hangi Alanlar Dönüştürülecek?

Pendik Belediyesi yapı stokunun yüzde 80'i risk taşıyan bölgede uzlaşma sağlayanları dönüşüme teşvik edecek....


16 Ağustos 2012 10:31
font boyutu küçülsün büyüsün


Bin metrekarelik alanda anlaşanlara 8 kat, 5 bin metrekarelik alanda anlaşanlara 19 kata kadar izin verilecek. E-5 altındaki konutlar ise tamamen dönüştürülecek.

Pendik Belediyesi yapı stokunun yüzde 80'i risk taşıyan bölgede uzlaşma sağlayanları dönüşüme teşvik edecek. Bin metrekarelik alanda anlaşanlara 8 kat, 5 bin metrekarelik alanda anlaşanlara ise 19 kata kadar izin verilecek.

210 bin binanın yüzde 80'inin risk taşıdığı Pendik'te, belediye 2009'da Sapanbağlar'da dönüşüme başlamak istemiş ancak hak sahipleri kabul etmeyince bu dönüşüm gerçekleşmemişti. Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, bu örnekten ders çıkararak yeni dönüşüme başladıklarını söyleyerek bu işin halkı teşvikle olacağını kaydetti.

Şahin, bölgede 2000'li yılların başında toplu konut alanları oluşturarak dönüşüm adımını attıklarını anlattı.

Belediye, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın ardından ise bölgedeki kötü yapı stokuna yöneldi.

E-5 ALTI RİSKLİ

Fırsat ve risk alanlarını belirlediklerini söyleyen Şahin, Ertuğrulgazi'de 7 bin konutu yıkarak yerine 12 bin konut, Taşlıbayır'da 30 bin konutun yerine 40 bin konut, Çamlıçeşme- Kavakpınar'da 7-8 bin konutun yerine ofis ve iş merkezleri yapmayı hedeflediklerini anlattı.

Şahin, risk alanı olarak belirledikleri E-5 altındaki konutları tamamen dönüştüreceklerini söyledi. Belediyenin halk ile müteahhit arasına girmeyeceğine değinen Şahin, "Bölge halkı 1000 metrekarelik alanda anlaşırsa sekiz kat, 5 bin metrekarelik alanda anlaşırsa 19 kata kadar çıkma izni verilecek. Burada amaç araziye dağılan binaları toplayarak yeşil alan ve yollara yer açmak. Halkı dönüşüme teşvik etmek" diye konuştu.

Ertuğrulgazi bölgesinde mülkiyet problemiyle uğraştıklarını anlatan Şahin, bu bölgede gecekonduların yerine düşük katlı binalar yapılacağını anlattı. Şahin, 25 daire sahibi bir araya gelip müteahhitle anlaşma sağlarsa bu ortalama 5 bin metrekarelik bir alana denk geliyor. Yüksekliği çok az artırarak dönüşüm yapacağız" diye konuştu. Şahin, "Ne kadar çok kişi bir araya gelirse o kadar nitelikli konut olur. Hepsinin otoparkı olan, yol ve yeşil alanı ayrılan konutlar olacak" dedi.

25 BİN YENİ KONUT

Başkan Şahin, toplam 210 bin binaya sahip bölgede 188 bine yakın konutun risk taşıdığını anlattı. Bölgede bugüne kadar 55 bin konutun dönüştürüldüğünü söyleyen Şahin, Pendik'e yeni 25 - 30 bin civarında konut yapılacağını aktardı.

Sabah Gazetesi'nden Dilek Taş'a 20 yıllık yol haritası çizdiklerini anlatan Şahin, 2000'li yılların başında bölgede toplu konut alanları oluşturarak ilk etabı hallettiklerini şimdi Kentsel Dönüşüm Yasası'yla ikinci etaba geçtiklerini belirtti. Belediye önümüzdeki dönemde Velibaba, Sülüntepe, Esenyalı,Yayalar Mahalleleri'ni dönüştürecek. Son olarak ise Çamlıçeşme, Kavakpınar bölgelerini ele alacak. 15 yılda bölge tamamen değiştirilecek.
Bu haber 2,031 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
 • Erhan / 1 Ocak 2013 18:22

  Altkaynarca kentsel dönüşüm

  Altkaynarca konum olarak çok merkezi ayrıca zemini de sağlam ancak yapılaşma gerçekten çok düzensiz. Pendik'te kentsel dönüşüm için ilk el atılması gereken yer bence.Düzgün yapılaşmayla oldukça güzel bir muhit olur.
 • hakan özmert / 2 Ekim 2012 10:45

  altkaynaraca

  bence acil olarak dönüşüm yapılması gereken yer altkaynarca konum olarak ilk kentsel dönüşüm yapılması gereken yer ama beledeyi en yakınındaki altkaynarca ya hiç bakmıyor

Anket

İnternet sitemizin tasarımından memnun musunuz?
 • Evet,Memnunum
 • Hayır,Değilim
 • Daha iyi olabilir

En Çok Okunanlar