2.22
2.78
0.00

Fidye Çetesi Pendikte tutuklandı

Fidye Çetesi Pendikte tutuklandı

72 yaşındaki M.S., yatırım yapacakları yalanıyla kendisini kandıran kişiler tarafından kaçırıldı.Pendik'teki buluşma yerine gelen 3 kişi yakalanarak gözaltına alındı.


16 Ocak 2012 08:06
font boyutu küçülsün büyüsün


Uluslararası proje ve danışmanlık şirketinin sahibi 72 yaşındaki M.S., Almanya merkezli dünyaca ünlü bir enerji şirketinin adını kullanarak hibrit araçlar için yatırım yapacakları yalanıyla kendisini kandıran kişiler tarafından kaçırıldı.
 
Canına karşılık işadamından önce 10 milyon lira isteyen kişiler, pazarlıkla bu rakamı 3,5 milyon liraya kadar indirdi. İşadamının adamlarıymış gibi içerisinde 200 bin lira olan çantayla buluşma yerine gelen polis ekipleri, olayla ilgili 4 kişiyi gözaltına aldı.
 
İşadamı M.S.? de Çekmeköy'de zorla tutulduğu evde kurtarıldı. Zanlıların M.S.?ye anlık felç yapabilen elektroşok tabancasıyla elektrik uyguladığı ileri sürüldü.
 
Yapılan soruşturmada, zanlıların Aralık ayında aynı yöntemle kaçırdıkları C.S.Ö. adlı müteahhidi para alamayınca serbest bıraktıkları anlaşıldı.
 
Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği'ne 10 Ocak 2012 tarihinde gelen 45 yaşındaki B.S., Almanya merkezli dünyaca ünlü bir enerji şirketinin yetkilileri ile görüşmeye giden 72 yaşındaki babası M.S.?nin kaçırılmış olabileceğini bildirdi.
 
İstanbul'DA OLDUĞU SÖYLENEN YETKİLİ OFİSİNDE ÇIKTI

Kendilerinin uluslararası proje ve danışmanlık şirketleri bulunduğunu söyleyen B.S., '10 gün önce Almanya merkezli dünyaca tanınan enerji şirketinin yetkilileri olduğunu söyleyen kişiler bizimle irtibata geçti. Türkiye'de hibrit araçlarla ilgili yatırım yapacaklarını söyleyerek bizden danışmanlık hizmeti talep ettiler. Şirket yetkilisi bildiğimiz kadın bizimle Almanca olarak 3-4 defa telefonla konuştu. Yatırım detaylarını konuşacakları toplantı için babamı bu sabah saat 08.00'de evden aldılar. Kendi aracında şoförüyle geleceğini söyleyen babamın teklifini geri çevirerek toplantı öncesi brifing vereceklerini söyleyerek araçlarına almışlar. Gün içinde beni telefonla arayan babam, aracılara verileceğini söylediği 3,5 milyon lira parayı bankadan çekip şoförle yollamamı söyledi. Bunun üzerine bankaya gittim. Parayı çekerken Almanya'da bulunan bir arkadaşımı aradım. Kendisinden, İstanbul'a gelip babamla toplantıya katıldığı söylenen kişinin orada olup olmadığını araştırmasını istedim. Bir süre sonra beni arayan arkadaşım, o kişinin ofisinde olduğunu söyledi. Bunun üzerine babamın kaçırılmış olduğundan şüphelenerek polise gelmeye karar verdim" dedi.
 
BULUŞMA YERİNE POLİS GİDİNCE YAKAYI ELE VERDİLER

Bunun üzerine harekete geçen Gasp Büro Amirliği Ekipleri, işadamının adamları yerine buluşma yerine içerisinde 200 bin lira olan bir çantayla gitti. Bir yandan çok sayıda polis ekibiyle çevre güvenliği alındı. Ardından Pendik'teki buluşma yerine gelen 3 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Operasyonun devamında, işadamı M.S. Çekmeköy'de tutulduğu evde kurtarıldı. İşadamının başındaki bir kişi daha gözaltına alındı.
 
EVDE POLİS ELBİSELERİ ELEKTRO ŞOK ALETLERİ BULUNDU

Evde yapılan aramalarda, taser gun adlı tabanca elektro şok cihazı, 1 elektro şok cihazı, 3 polis yeleği, 2 polis şapkası, 2 polis beresi, 1 kelepçe ele geçirildi.
 
11 YIL KESİNLEŞMİŞ CEZASI VARMIŞ?

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilen elebaşı Mevlüt Türksoy (45), Çağatay Aşçı, Doğuhan Topel (26) ile kardeşi Kuzeyhan Topel(25) sorguya alındı. Aynı zamanda Alman vatandaşı olan Mevlüt Türksoy'un daha önceki gasp suçundan hakkında 11 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu anlaşıldı. Ayrıca diğer 3 zanlının da uyuşturucu ve sahtecilikten sabıkalı oldukları anlaşıldı.
 
BENZER İNTERNET SİTESİ YAPARAK GÜVEN KAZANDILAR

Yapılan soruşturmada zanlıların akıl almaz yöntemi ortaya çıkarıldı. Zanlıların önce, Alman merkezli olan dünyaca ünlü enerji şirketinin internet sitesiyle aynı, ancak dikkat çekmeyecek şekilde bir harf farklı olan bir internet sitesi kurdu. Kurdukları site üzerinden sözkonusu enerji şirketinde çalışan gerçek bir yetkili adına e-mail adresi oluşturdu. Ardından bu e-mail aracılığıyla işadamıyla irtibata geçti. İşadamının kendisine gelen e-mailin oluşturduğu siteye bakarak bu kişileri gerçekten enerji şirketinin yetkilileri olduğuna ikna oldu.
 
ELEKTRO ŞOK TABANCAYLA ELEKTRİK UYGULADILAR

İş yapacağı umuduyla bu kişilerle görüşen işadamı güvendiği için Beykoz'daki evinden çıkarak araçlarına bindi. Çekmeköy'de tünele girildiğinde ise durdurulan araçtan indirilen işadamının gözleri bağlanarak o civarda bulunan bodrum katındaki eve götürüldü. Burada tutulan işadamından canına karşılık önce 10 milyon lira, ardından pazarlıkla indirilerek 3,5 milyon lira para istendi. Kendisine anlık felç yapabilen elektro şok tabancasıyla elektrik uyguladığı ileri sürülen işadamı M.S. korkudan, zanlıların istedikleri doğrultuda hareket ederek oğlundan parayı getirmesini istedi. Bankadan parayı çekmeye giden işadamının oğlunun durumdan şüphelenerek polise gitmesiyle zanlıların Oyunları bozulmuş oldu. Yapılan soruşturmada, zanlıların 26 Aralık 2011 tarihinde, aynı yöntemle kaçırdıkları C.S.Ö. adlı müteahhidi para alamayınca serbest bıraktıkları anlaşıldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 4 kişi Ümraniye Adliyesi'ne sevk edildi.
Bu haber 1,718 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış