Esnaf Odası gerçek kimliğine dönecek

Esnaf Odası gerçek kimliğine dönecek

Pendik Birleşik Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Cabir YILDIZ ile Roportaj...


9 Şubat 2010 17:36
font boyutu küçülsün büyüsün


PENDİK NET HABER: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

 

CABİR YILDIZ: 1967 Kayseri Pınarbaşı doğumluyum. Lise  öğrenimimi Kayseri'de tamamladım. 1986 yılından itibaren Pendik-Esenyalı mahallesinde ikamet etmekteyim. Vatani görevimi Siirt'te tamamladım.1986-1992 yılları arasında Alarko Holding’te Sendika Temsilcisi olarak çalıştım 1996 yılı içerisinde evlendim.13 ve 14 yaşlarında iki kız çocuğum var.16 yıldır Esenyalı mahallesinde Çelik konsriksiyon işleri üzerine esnaflık yapmaktayım

 

PENDİK NET HABER: Neden Esnaf odası seçimlerine aday olmaya karar verdiniz? Şuan ki yönetimi nasıl buluyorsunuz?

 

CABİR YILDIZ: Şuan ki yönetimi yeterli bulmadığım için aday olmaya karar verdim. Sebebine gelince yaklaşık 15 yıldır takip ediyorum, esnaflarımızın da bayağı bir sıkıntısı var buna çare olabilir miyiz diye düşündük ve aday olmaya karar verdik.

 

PENDİK NET HABER: Çalışmalarınız nasıl gidiyor? Esnafın güvenini kazanabildiniz mi?

 

CABİR YILDIZ: Biz şuan Pendik’te büyük bir konsorsiyum sağladık. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, yöre dernekleri; bunların hepsiyle bire bir görüşmelerimiz oldu ve halen devam ediyor. Herkes yönetimimize adam veriyor.Buda bize olan güveni göstermektedir.Birde Esnaf odası Pendik’in en büyük sivil toplum kuruluşu ama bu kadar büyük bir kuruma yakışır bir faaliyet maalesef yok.Adı büyük kendi küçük.Esnafın derdiyle, problemiyle alakalı çok fazla bir şey yapmadığını tesbit ettik ve belli bir zümre tarafından 20 senedir yönetilmektedir.Kesinlikle kapalı bir kutu haline gelmiş, Pendik’in sosyal dokusunu tam anlamıyla kapsamayan bir yönetim tablosu var.Biz bunu değiştirmek adına Pendik’teki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve Pendik’in önde gelen isimleri ile ortak istişareler yapıyoruz.

 

PENDİK NET HABER: Her aday kazanmak istiyor.Peki sizin diğer adaylardan önde olduğunuzu ispatlayacak farkınız nedir?

 

CABİR YILDIZ: En önemli nokta yıpranmış bir yapı. Bu yıpranmış yapının içerisinde bir aday daha çıktı.Birde bu adaylar Esnaf Odasını siyasi bir üs olarak kullanıyor.Her ikisi de

CHP’nin aday adayı idi. Ama biz nasip olurda seçimleri kazanırsak Esnaf Odasını siyasete alet etmeyeceğiz. Yani Esnaf Odası özüne, gerçek kimliğine dönecek.

 

PENDİK NET HABER: AVM’ler ile ilgili kısaca görüşleriniz nelerdir ?

 

CABİR YILDIZ: Esnaf arkamızda olursa yapacağımız tek bir şey var Belediye ile koordineli bir şekilde çalışarak şayet bu AVM’lerin yapılışına engel olunamıyorsa AVM’lerin içinde küçük esnafında bulunmasını sağlamak.

 

PENDİK NET HABER: Şimdi sayın başkan iyi güzel diyorsunuz da şuan belediyenin bugüne kadar olan icraatları hep AVM’lerin lehine olmuştur.Bu durumda Belediye ile ortak bir proje ile esnafın hakkını nasıl koruyacaksınız?

 

CABİR YILDIZ: Şimdi biz Pendik’in en büyük sivil toplum örgütü olarak Belediye başkanımızla oturacağız başkana diyeceğiz ki buradaki küçük esnafın ayakta kalabilmesi için ortak bir çalışma yapmamız gerekli.Yapmazsa bütün esnafı belediyenin önüne toplarız.

 

PENDİK NET HABER: Geçtiğimiz hafta bir siyasi partinin AVM’ler ile ilgili konferansına katıldınız gözlemleriniz nasıldı? Esnaf yeterli katılım sağladı mı?

 

CABİR YILDIZ: Esnaf yetersizdi. Esnafımız gerçekten bu konuda bilinçsiz. Elinden ekmeği gidiyor  farkında değil, farkında olan da tek başına bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama bilmiyor ki sığınabileceği bir odası var.Bu programı Saadet Partisi değil Esnaf Odasının yapması gerekirdi.

 

PENDİK NET HABER: Genel olarak esnafın AVM’ler dışında sizin gözlemlediğiniz sorunları Nelerdir?

 

CABİR YILDIZ: Esnafın en önemli sorunu karşılaştığı bir zorlukta hakkını aramamasıdır. Mesela bizim projelerimizden biri olan esnafımıza sağlık, hukuk, ar-ge finans, sosyal faaliyetler ve pazarlama konularında komisyonlar oluşturup esnafımıza ücretsiz danışmanlık ve yönlendirme hizmeti vereceğiz.

 

 

PENDİK NET HABER: Başkan seçilmeniz durumunda esnaf odasında ne gibi olumlu değişiklikler olacaktır.Esnafa vaatleriniz nelerdir?

 

   CABİR YILDIZ: Esnaf odamız, esnafımız, yanında çalışanımız, ve onların aileleri ile birlikte göründüğünden ve sanılandan daha büyük bir topluluktur.

Oluşturulacak Sağlık, Hukuk, Ar-Ge,  Finans, Sosyal Faaliyetler, Pazarlama kurulları ile bu büyük ailemize ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmesi çalışmaları yapılacaktır.

 

Esnafımız çocuklarına öğrenim bursu

    Odamız mesleki gurupları bölümlerinde öğrenim gören ihtiyaç sahibi esnafımız çocuklarına öğrenim kredisi verilecektir.

 

Esnaf Bilgi Bankası

Odamıza kayıtlı Esnafımızın ücretsiz olarak

Yararlanabilecekleri; bilgilerinin bulunduğu elaman, reklam ve pazarlamalarını yapabilecekleri, vatandaşlarımızın aradığı ürün ve hizmetleri bulabilecekleri bir veri tabanı oluşturulacak ve etkili bir internet sitesi yoluyla hayata geçirilecektir.

    Yine kurulacak bilgi işlem ağı ile esnafımıza odamızla ilgili duyurular, faaliyetler, Esnafımızın ticareti ile ilgili bilgiler ve gelişmeler, bölgemiz ile ilgili ticari ve sosyal gelişmeler hakkında bilgiler anında iletilecektir.

 

Esnaf Odası Prim Affı

Esnafımızın odamıza olan pirim borçları dolayısı ile rahatsız olduğunu biliyoruz.İlk fırsatta esnafımız pirim borçlarının affına ilişkin girişimlerde bulunulacaktır.

 

Esnaf Odası ve Ambulansı

Esnaflarımız ve sanatkarlarımız ile ailelerinin ve de çalışanlarının yararlanabilecekleri bir hastane ve tam teçhizatlı bir ambulansın hizmete girmesi için çalışmalara hızla başlanacaktır.  

'Alışveriş Merkezleri İle Mücadele ve Vatandaşlarımızla Buluşma

Birbiri ardına açılan büyük alışveriş merkezleri ile mücadele noktasında her türlü demokratik eylem ve gelişmelerde bulunup 'Esnafına Sahip Çık, Dün Yanındaydı Yarında Yanında Olacak' kampanyalarıyla AVM ler ile mücadele edeceğiz

 

  PENDİK NET HABER: İnternet Haberciliğine ve Pendik’e hitap eden Pendik Net Haber’i nasıl buluyorsunuz?

 

CABİR YILDIZ: Yaklaşık 2 yıldır ciddi bir gelişme içerisinde olduğunuzu görüyorum. Burada farkınızın da kimsenin yapmadığı Pendik’ten haberler yapıyorsunuz.Başarılarınızın devamını diliyorum.

 

PENDİK NET HABER: Başkanım bu güzel söyleşiyide bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.Son olarak Pendik esnafına ve Pendik halkına mesajınız nedir?

 

CABİR YILDIZ: Pendik esnafının artık uyanması lazım, hakkını araması lazım odasının ne işe yaradığını bilmesi lazım. Esnaflarımız Demokratik oy kullanma haklarını mutlaka kullanmalılar.28 Şubat günü mutlaka oy kullanmaya gelsinler. Çünkü oy kullanmadıkları takdirde seçilen başkanın olumsuz icraatlarına ortak olmuş olurlar ve buda vebal altına girmektir. İlginiz için çok teşekkür ediyor hayırlı çalışmalar diliyorum.

 
Bu haber 1,774 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • nizam / 12 Şubat 2010 09:52

  tanıyalım

  ilhami beye katılıyoruz.her adayla ropörtaj yapılsın görelim kim neymiş.cabir beyi tanıdık
 • ilhami boz / 12 Şubat 2010 09:15

  adaylar

  bence seçim 2 aday arasında geçer.Yinede ibre cabir beyden yana gözüküyor.Soyismi aydın olan ama kendisi ''aydın'' olamayan şahsiyet ne yüzle aday oluyor ki?????
  Lütfen diğer adaylarla da ropörtaj yapmanızı istiyoruz pendiknethaber....
 • ali aksoy / 12 Şubat 2010 09:09

  cabir bey diğer isimlere göre çok kaliteli bir isim umarım kazanır.
 • projeler / 11 Şubat 2010 20:46

  diğer adayla ilgili çeşitli iddialar var bir gazete (sonsöz gazetesi) manşete taşımıştı.roportaj iyi olmuş projelerinizi tanımış olduk.
 • isa / 11 Şubat 2010 13:17

  hayırlısı olur inşaallah.

Anket

İnternet sitemizin tasarımından memnun musunuz?
 • Evet,Memnunum
 • Hayır,Değilim
 • Daha iyi olabilir

En Çok Okunanlar