1071 Malazgirt Savaşı’ndan Sonra Pendik Bölgesi

 1071 Malazgirt Savaşı’ndan Sonra Pendik Bölgesi

Bizans İmparatoru Aleksi Komnenos’un külliyetli miktarda para ve hediye vermek suretiyle Süleyman Şah ile anlaşmayla Pendik ve çevresini içeren bölge,ilk defa resmen Müslümanların egemenliğine girmiştir.


17 Kasım 2008 17:11
font boyutu küçülsün büyüsün


1071 Malazgirt Savaşı’nı müteakip Bizans’ta meydana gelen kargaşa ve isyanlar Türklerin işine yaramış,bu arada İznik yöresine kadar gelmiş olan Alpaslan’ın kuzeni Kutalmışoğlu Süleyman,taht peşinde koşan Nikophoros Batoneiates ve daha sonra bunun halefi Melissenos ile iş birliği yaparak Müslümanlara Anadolu’nun fethini kolaylaştırmıştır.

İznik’i kendisine başkent yapan Süleyman Şah’ın kuvvetleri 1079 yılında yürüyüşe başlayıp Üsküdar’a kadar gelerek burayı zapt etmiş;İstanbul Boğaz’ı Bizans ile Türkler arasında hudut olmuştur.Bir süre sonra İmparator Aleksi Komnenos’un külliyetli miktarda para ve hediye vermek suretiyle Süleyman Şah ile anlaşması üzerine,iki devlet arasındaki hudut Dragon Suyu olarak kabul edilmiştir.(1081)

Bu anlaşmayla Pendik ve çevresini içeren bölge,ilk defa resmen Müslümanların egemenliğine girmiştir.

Süleyman Şah’ın Antakya Seferi’ne çıkarken yerine bıraktığı çok akıllı ve cesur bir insan olan Sultan Ebu’l-Kasım,1081 Anlaşması’nı bozarak İstanbul Boğazı’na ve Marmara sahillerine akıncılar göndermiştir.

Bu arada Turasan Bey (Ebu’l-Kasım’ın kardeşi olduğu kabul edilir)Alem Dağı’nı ele geçirerek üzerinde bir kale inşa etmiş ve bölge hakimiyetini korumak için çaba sarfetmiştir.

Turasan Bey,Abbasi Halifelerinden aldığı tabl,alem ve menşur ile Bizans’a karşı savaşmıştır.Fakat ,Danişmentliler iç kavgalarından dolayı Alemdağı’nın tepesine yaptırdığı kalesinde savaşırken şehit olmuştur.Burada bir türbe yapılmış,zamanla harap olan türbe,yakın tarihlerde bölgedeki askeri yetkililerce onartılmıştır.

1086 yılında İmparator Aleksios tarafından İstanbul’a davet edilen Ebu’l-Kasım’ın burada uzunca bir zaman misafir kaldığı anlaşılmaktadır.Ebu’l-Kasım’ın bu ziyareti esnasında Bizanslılar’ın acele ile Civitot(Hersek) Kalesi’ni inşa ettikleri bilinir.
Bu haber 19,458 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • Behlül yalcin / 4 Nisan 2010 19:44

  31 üstünde yaşıyorum

  Bilmiyodum tsk.
 • şaşmaz ışık / 26 Ocak 2010 14:30

  başlıksız

  süper olmuş

 • fatma karakayalı / 13 Aralık 2009 15:47

  süperr

  bnce süperr olmuşşş

Anket

İnternet sitemizin tasarımından memnun musunuz?
 • Evet,Memnunum
 • Hayır,Değilim
 • Daha iyi olabilir

En Çok Okunanlar