Pendik Bölgesi’nin Tarih Boyunca Aldığı İsimler

Pendik Bölgesi’nin Tarih Boyunca Aldığı İsimler

Pendik çok eski bir yerleşim yeridir.Kaynaklar,ilçemizin takriben M.Ö. 5000’lerden beri meskun bir mahal olduğunu göstermektedir.


20 Kasım 2008 15:57
font boyutu küçülsün büyüsün


Pendik çok eski bir yerleşim yeridir.Kaynaklar,ilçemizin takriben M.Ö. 5000’lerden beri meskun bir mahal olduğunu göstermektedir.Doğal liman özelliği gösteren bir koyun kıyısına yakın mesafede kurulmuştur.Marmara Denizi’ndeki düzey düşüklüğü ve aşırı tuzlanma nedeniyle yaklaşık bin yıl kadar terk edildiği ve Marmara’nın durumu normale dönünce,elverişli konumu nedeniyle yeniden iskana sahne olduğu sanılmaktadır.Tarih boyunca en önemli özelliği İstanbul’dan Anadolu’ya ,başka bir deyişle Avrupa’dan Asya’ya gidecek yolcuların ilk konaklama yeri olmasıdır.

İstanbul’un,özellikle İstanbul Boğazı ile Sakarya Nehri arasındaki bölgenin,jeopolitik ve jeostratejik özelliklerinden dolayı her dönem çeşitli milletlerin istilalarına ve el değiştirmelerine sahne olması;bu bölge üzerinde yer alan Pendik’in de Tarihi boyunca bölgeyle aynı kaderi paylaşmasına,dolayısıyla çok çeşitli ve renkli bir tarihi geçmişe sahip olmasına neden olmuştur.

M.Ö. 1200’lerde batıdan gelen istilacı kavimlerden bir bölümünün buraya yerleştiği tespit edilmiş olup,bunların Makedonyalılar olduğu anlaşılmaktadır.Kocaeli Yarımadası’nın bu bölümü M.Ö 8.yy’ın ortalarında Roma’nın egemenliği altındaydı.Daha sonra Doğu Roma imparatorluğu sınırları içinde kalan bu topraklardaki önemli yerleşme merkezlerinden biri Bizans döneminde Pantikion ya da Pentikion adıyla anılan bugünkü Pendik ve civarıydı.Hristiyanlığın ilk yayılışı sırasında bu yörede bazı kiliseler inşa edilmiş ve ayazmalar ünlenmişti.

Bilinen en eski adı Pantikapion,Pantikapeum(Pantikape)’dir.

Roma itinerariumlarında Pendik’e Panticio,Pantecio,Panticia isimlerini kullanmış olduklarını öğreniyoruz.

Bizans dönemindeki adı Pantecion(Pantiki) olup,”her tarafı surlarla çevrili” anlamına gelmektedir.İstanbul Boğazı kıyılarındaki burunlardan biri olan Pantecion(Fil Burnu)’den ayırt edilebilmesi için Pendik’e Kadıköy Pendik’i denildiği de olmuştur.

Latin Hükümeti egemenliği altında kaldığı dönemde buralara Latince “duvar” anlamına gelen Peninda-kot dendiği de ifade edilmektedir.

Küçük bazı ayrıntılar dışında hemen hemen bütün kaynakların üstünde birleştiği nokta Pendik kelimesinin “duvar” anlamına geldiği ve İstanbul’a egemen olan devlet ya da hükümetlerin doğudan gelecek saldırıları önlemek için burada bir savunma hattı ve kale meydana getirmiş olduklarıdır.
Bu haber 4,864 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


Anket

İnternet sitemizin tasarımından memnun musunuz?
  • Evet,Memnunum
  • Hayır,Değilim
  • Daha iyi olabilir

En Çok Okunanlar