Metin YAZICI

Metin YAZICI


1 Şubat 2016
font boyutu küçülsün büyüsün

HAYVAN ÇiFTLiĞi


Sizlere, bana göre de son derece doğal olan ve gerçekleştirilmesinin gerektiğine inandığım bir takım düşüncelerden söz edeceğim.

Her zaman, her platformda savunabileceğim bu düşünceleri; ‘kölelik kavramı kaldırılmalıdır’, ‘kız çocukları canlı canlı toprağa gömülmemelidir’, ‘insanlar Tanrılara adak olarak kurban edilmemelidir şeklindeki söylemler ne kadar haklı – mantıklı – doğru ise, o kadar gerçekçi bulduğumu da özellikle ifade etmek isterim.

 Şimdi, sözünü etmek istediğim o bir takım düşüncelerden bazılarını sıralıyorum:

 1. Bütün sınırlar kalkmalıdır. Dünya hepimizindir.

2. Bütün savaşlara son verilmeli, bütün ordular çöpe atılmalıdır. Barış içerisinde yaşamak varken, toplulukların birbirlerini öldürmeleri, bunun için planlama yapmaları kabul edilemez.

3. İnsanlar, dünya nimetlerinden adalet ölçüsünde yararlanabilmelidir. En azından, her insan yardıma muhtaç olmaksızın, insanca yaşayabileceği bir gelir düzeyine sahip olmalıdır.

4. Hukuk önünde tüm insanlar eşit görülmelidir.

5. İnsanlar, hiçbir baskı altında kalmadan inanç ve düşüncelerini özgürce yaşayabilmeli, savunabilmelidir.

6. Tüm insanların konuşabildiği ortak bir ‘insanlık dili’ üretilmelidir. İnsan, dünyanın neresine giderse gitsin; orada yaşayanların tümü ile kendi dilini konuşur gibi konuşup anlaşabilmelidir.

7. Dünyevi hayatta, üretilen her şey insanların mutluluğuna yönelik olmalı, bu yönde kullanılmalıdır.

Elbette bunların ‘güzel, hoş ama gerçekleşmesi mümkün olmayan ütopik şeyler’ olduğu söylenebilir.

 Dolayısı ile konuyu tartışmaya başlamadan önce, cevaplanması gereken öncelikli soru ‘insanoğlunun doğası, böyle – buna benzer bir yapının – anlayışın hayat bulmasına elverişli midir’ sorusudur.

 Her insanın günahsız, temiz doğduğundan hareket ederek; sözü edilen düşüncelerin de, günahsız ve temiz olduğunu, aksi – eksi durumların oluşturduğu manzaradan memnuniyetsizlerin fazlalığını, herkesin daha iyi, en azından makul şartları arzuladığını hesap ederek, “neden olmasın” diye de düşünebiliriz.

Tabii ki, arka planda hesapsız ve samimi olabilmek, bu samimiyeti muhafaza edebilmek şart…

Aksi takdirde, bu düşünceler doğrultusunda mesafe alınmış olsa da; yaşadığımız dünya tekraren, İngiliz yazar George Orwell’ın ‘Hayvan Çiftliği’ne’ dönüşecektir.

 Romanda; bir çiftlikte yaşayan hayvanların – çiftlik memurlarının, hayvanların yem saatlerini unuttukları gün – kendilerini ezen ve sömüren insanların yönetimini devirmesi, eşitlikçi bir hayvan topluluğunu iktidar yapmaları ve sonrasındaki süreç konu edilir.

 Domuzların öncü rol oynadığı ve Napoleon adlı domuzun liderlik yaptığı devrim sonucunda, Hayvan Çiftliği’nde tüm hayvanlar için 7 evrensel kural – emir ilan edilir.

 1. İki ayak üzerinde yaşayan herkesi düşman bileceksin.

2. Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.

3. Hiçbir hayvan giysi giymeyecek.

4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.

5. Hiçbir hayvan içki içmeyecek.

6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.

7. Bütün hayvanlar eşittir.

 Önceleri bütün hayvanlar bu kuralları benimser ve ant gibi tekrarlarlar.

Fakat zamanla; kurnaz, iktidar düşkünü domuzlar, devrimi dejenere ederek, Hayvan Çiftliği’ni insanların yönetiminden daha acımasız, baskıcı, ayırımcı bir diktatörlüğe çevirirler.

 Söz konusu yedi temel kanun teker teker ihlal edilir.

Domuzlar; bazı insanlarla işbirliği içine girer, diğer hayvanlar aşağılanır, lüks giyime yönelme olur, rahat döşekler kurulur, içkiler içilir ve hayvanlar öldürülür.

 Sonunda yalnızca 7. madde kalır.

O da şu şekle dönüşmüştür: “Bütün hayvanlar eşittir. Ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir”

 Hayvan Çiftliği, nihayetinde bir romandır. Ama içinde bulunduğumuz İnsan Çiftliği’nde yaşanmakta olan benzer durum, ne yazık ki tam da gerçektir.
Bu yazı 351 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları


Anket

İnternet sitemizin tasarımından memnun musunuz?
  • Evet,Memnunum
  • Hayır,Değilim
  • Daha iyi olabilir

En Çok Okunanlar