Av.Dr.Tuncer ÖZYAVUZ

Av.Dr.Tuncer ÖZYAVUZ


28 Ekim 2011
font boyutu küçülsün büyüsün

Bir mahallenin “sessiz” çığlığı


Bu köşede Mart ayında yayınlanan “Korku İmparatorluğu” başlıklı yazımda, AKP’nin kentsel dönüşüm adı altında binlerce insanı mağdur ettiğini belirtmiş, bunun özellikle “gecekonducu” diye tanımlanan vatandaşlarımız üzerinde korku yarattığını vurgulamıştım.

Yine aynı yazıda Ertuğrulgazi, Velibaba, Yayalar gibi gecekondu ağırlıklı mahallelerde oluşabilecek rantın AKP’yi ve yandaşlarını heyecanlandırdığına dikkat çekmiştim.

Bu yazının üzerinden henüz 6-7 ay geçmişken, Pendik Belediyesi, Ertuğrulgazi mahallesine ilişkin projesini hayata geçirmeye başladı.

“Ketum” belediye başkanımız, çok büyük kısmı gecekondu olan bu mahallede nasıl bir dönüşüm düşündüğünü açıkça belirmemekte, vatandaşlara -demokrasiden bihaber şekilde-  bana güvenin, gerisini merak etmeyin” diyebilmektedir.

Pendik Belediyesi, Belediye başkanının afili bir resminin bulunduğu renkli broşürlerle, mahalleliyi –hiçbir hukuki dayanağı olmayan- bir dilekçe vermeye zorluyor. Dilekçe de, “üzerinde gecekondum bulunan taşınmazın 4706 sayılı yasa uyarınca gerekli işlemler yapılmak üzere hazineden belediyenize devredilmesi ve tarafımıza tapu verilmesi için gereğinin yapılması” istenmektedir.

Pendik’in en yoksul, okur-yazar olmayan vatandaşların en yoğun yaşadığı bu mahallelinin bir kısmı, “belediye bize yerimizi verecekmiş” diye sevinirken, bunun böyle olmayacağını tahmin eden çoğunluk ise korku ve panik içinde ne yapacağını düşünmektedir.

Ertuğrulgazi Mahallesi’nin kentsel dönüşümünde,  halkın oylarıyla seçilmiş bir belediye başkanının yönettiği, bir kamu kuruluşu olan Pendik Belediyesi’nin iyi niyetli olacağını umuyoruz.  Bu konuda vatandaşlar için en uygun çözüm olan önce hak sahiplerine bulundukları yerin mülkiyetinin uygun bedel ve taksitle satılmasını, ardından Kadıköy Belediyesi’nin Fikirtepe Mahallesinde hayata geçirdiği  “vatandaşlar için dönüşümü cazip hale getirecek” imar düzenlemelerinin yapılmasını öneriyoruz.

Ama işaretler ve belediye başkanının söylemeleri,  Pendik Belediyesi’nin, Ertuğrulgazi Mahallesi’nin yeni bir TOKİLEME alanı olarak gördüğü.yönündedir.

Oradaki vatandaşlar, kendilerine satılacak ikiyüzer metrekare taşınmazlar ile AKP’li müteahhitlerin veya TOKİ’nin kucağına itilecek, kalan binlerce dönüm arazi, yeni rant alanı olarak büyük projeler ile “yeni zenginlerin” hizmetine sunulacak.

Pendik Belediyesi’nin ve AKP’nin bu projesine karşı çıkmanın tek yolu, oradaki vatandaşların örgütlenip, bir kentsel dönüşüm derneği kurmalarıdır. Parti, yöre ayrımı gözetmeden tüm mahallelinin üye olacağı bu dernek ile ancak haklarını koruyabilirler.

AKP’nin en büyük şansı, gördüğüm kadarı ile mahallelinin böyle bir örgütlenmeye yönelik bilincinin, mecalinin ve isteğinin olmadığıdır. Bu durumda, her biri AKP için küçük ve kolay lokma olacaktır.

Umarım yanılırım…
Bu yazı 2,592 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar (5)
 • Selçuk CEYLAN / 31 Ekim 2012 03:13

  KONU HAKKINDA YORUM

  Ben ertuğlurgazi mahallesinde ikamet ediyorum bu yorumu okudum bir an yazan kişi veya kişiler chp veya mhp limi diye düşündüm ama bu işin mhp veya chp . akp ayrimi yok doğru bu bölge için birçok çalişma var ya tapu yada toki sokak da bırakaçak değiller ya biz getirdik kenan şahini o koltuğa vatandaşini düşünmek ve ona göre hareket etmek ona düşer biz sadece bekleriz sonuça göre gereken yapilir ölüm her yerde gelir ya binada yada gecekondu da önemli olan yaşana bilir tapulu sağlam yaşam yerleri olmasi ve hiçbir kimsenin madur olmamasi benim yorumum bu burasi 10 yıl öncede yıkıliyordu ama yıkmadilar ve bir 10 yıl daha bekletiyorlar nedeni milli emlak hazine arsalari belediye ye devrediyor belediye de proje yapip tabulari ona göre verecek bu proje ne bilmiyorum yorumum bu kadar arkadaşlar
 • Sosyalist / 2 Kasım 2011 09:06

  ...

  O halde, soz konusu bir depremde; bu mahallelerde ortaya cikacak olum, yaralanma ve maddi zararlarida; ayni zamanda avukatlik yapan bu cok bilmis yazar arkadasimiz ustlensin..
 • kenan / 1 Kasım 2011 11:49

  yerel problemlere yer verdiğiniz yazı için teşekkür ederim
 • musa uzun / 1 Kasım 2011 11:49

  mahalle sakinine

  .yorumcu mahalle sakini arkadaş adını bile yazmaya çekinerek slogan atmış yandaş mandaş, okuduğunu anlayabilseydin yazılanların yanlışlığı hakkında konuşurdun.yandaş de çekil kenara iktidardaş..
 • mahalle sakini / 28 Ekim 2011 23:26

  yandaş kalem

  olayı saptırıp yandaşı olduğunuz kişilere prim çıkartmaya çalışmayın tuncer bey yazarlık yapıyosanız kaleminiz dürüst olsun
Bu yazarın diğer yazıları


Anket

İnternet sitemizin tasarımından memnun musunuz?
 • Evet,Memnunum
 • Hayır,Değilim
 • Daha iyi olabilir

En Çok Okunanlar